XVII Międzynarodowy Miting „Patrol POLSKA 2018”

Tekst: P.Niemczyk
Foto: M.Świtalska

Śnieg „po kolana” i mróz – strzelanie w takich właśnie warunkach niesie za sobą niepowtarzalne przeżycia, na taką pogodę liczyli niektórzy strzelcy zgłaszając swoje uczestnictwo w XVII Międzynarodowym Mitingu „Patrol POLSKA 2018”, które odbyły się w dniu 24.11.br. – niestety śniegu i mrozu nie było.

W ww. zawodach strzeleckich z broni wojskowej zorganizowanych przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów w Poznaniu, przy współudziale Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Wzięło w nich łącznie udział 28 trzyosobowych zespołów rezerwistów, funkcjonariuszy, organizacji paramilitarnych i pasjonatów strzelectwa z: Austrii, Holandii, Łotwy, Niemiec i Polski. Rozgrywano jednocześnie konkurencje strzeleckie na strzelnicy „Olszynka” i „Magnum”. Gośćmi honorowym byli: mjr Drużyn Strzeleckich Paweł KULESZEWICZ oraz mjr Andrzej NIERADKO – przedstawiciel Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Poznaniu, który dokonał otwarcia zawodów poprzez oddanie Salutu Niepodległości z moździerza czarnoprochowego.

Kierownik strzelnicy mł.chor. Krzysztof MONDRZIK wraz ze swoją załogą wzorowo przygotował strzelnicę „Olszynka” w Biedrusku do zawodów, aby spokojnie i bezpiecznie przeprowadzić następujące konkurencje XVII Mitingu:
– strzelanie z pistoletu wojskowego WIST-94 do tarczy 23p, na odległość 25 m – przeprowadzili: Grzegorz GRUCHALSKI (WSAR) i st.sierż. Maciej FUDALIN (CSWL);
– strzelanie z pistoletu maszynowego PM-98 do tarczy ½ 23p, na odległość 25 m – przeprowadzili: Tomasz ŁABĘDZKI (WSAR) i plut Łukasz SZYKOWNY (CSWL);
– strzelanie z karabinka kbk AK do tarczy 23p, na odległość 100 m – przeprowadzili: Krzysztof NIEMCZYK (WSAR) i st.sierż. Piotr SZUKAŁA (CSWL).
– rzut granatem treningowym F-1 do celu, którym były oznaczone „sektory trafienia”, na odległość ok. 20 m – przeprowadzili: Renata KOŚLIN i Krzysztof KWIATKOWSKI (obydwoje WSAR).
Strzelania na „Magnum” zabezpieczali: Aleksander GREMBOWSKI, Romuald SZARECKI, Jan URBAN, Danuta ANDEBUR, Anna ROSIŃSKA, Sławomir CHMIELEWSKI.

Ponadto kilku zawodników spróbowało swoich umiejętności na torze przeszkód terenowych, gdzie mogli wykazać się predyspozycjami specjalnymi, takimi jak: rzucanie nożami do celu (deski), przenoszeniem ciężarków 17,5 kg i przetaczaniem opon samochodowych na czas, po wyznaczonej terasie – konkurencję tą przeprowadził Tomasz KUSIAK (WSAR).

Ponadto stoisko WKU Poznań, przez czas trwania zawodów, oferowało materiały poglądowe oraz udzielało wyczerpujących informacji na temat podjęcia służby wojskowej w Siłach Zbrojnych RP.
Zwycięzcami poszczególnych klasyfikacji zostali:

1. W klasyfikacji drużynowej zespołów polskich, wieloboju (WIST, PM-98, kbk AK,
rzut granatem):

 • I miejsce - Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa z Bełchatowa, 863 pkt;
 • II miejsce - COMMANDO 80 z Poznania, 862 pkt;
 • III miejsce - TARCZA GRUNWALD z Poznania, 825 pkt.

2. W klasyfikacji drużynowej zespołów zagranicznych, wieloboju (WIST-94, PM-98, kbk AK,
rzut granatem):

 • I miejsce - MVM Alpha z Niemiec, 814 pkt;
 • II miejsce - Student Battalion 2 z Łotwy, 809 pkt;
 • III miejsce - Student Battalion 1 z Łotwy, 805 pkt.

3. W klasyfikacji indywidualnej, pistolet wojskowy + pistolet maszynowy:

 • I miejsce - Tomasz ŁABĘDZKI, Tarcza Grunwald z Poznania, 193 pkt;
 • II miejsce - Piotr HOFMAN, SITG z Bełchatowa, 187 pkt;
 • III miejsce - Przemysław SZMYT, Commando 80 z Poznania, 178 pkt.

4. W klasyfikacji indywidualnej, karabinek kbk AK:

 • I miejsce - Piotr PAJĄK, Feniks Opole 1 z Opola, 96 pkt;
 • II miejsce - Tomasz FLACZYK, Commando 80 z Poznania, 95 pkt; 
 • III miejsce - Maciej ZIELENOW, Masir Team z Gniezna, 94 pkt.

5. W klasyfikacji indywidualnej, pistolet wojskowy:

 • I miejsce - Gunita FREIMANE, Student Battalion 1 z Łotwy, 100 pkt;
 • II miejsce - Toms KARKLINS, Student Battalion 3 z Łotwy, 98 pkt;
 • III miejsce - Viktors BEKMANIS, Student Battalion 2 z Łotwy, 97 pkt;

6. W dodatkowej klasyfikacji sprawnościowej (tor przeszkód):

 • I miejsce - Adam WOŹNIAK, CSO Zielony Talizman z Poznania;
 • II miejsce - Artur GRESER, Commando KŻR LOK ze Swarzędza; 
 • III miejsce - Damian STANISZ, Feniks Opole 2 z Opola.

Z osiągniętych rezultatów wynika, że poziom umiejętności strzeleckich wśród rezerwistów jest na bardzo dobrym i wysokim poziomie, sprzyjały im łagodna pogoda oraz przyjacielski klimat zawodów. W biurze zawodów intensywnie pracowały nad oceną i klasyfikacją poszczególnych konkurencji następujące osoby: Mariola ŚWITALSKA, Krystyna i Michał ANDRZEJEWSCY, Beata KUSIAK-NIEDŹWIEDZIŃSKA i Piotr NIEMCZYK. Zawody zakończyły się rozdaniem pucharów, medali i dyplomów, a wręczenia tych wyróżnień zwycięzcom poszczególnych klasyfikacji dokonali członkowie Zarządu WSAR oraz ww. oficerowie. Wieczorne spotkanie obfitowało w wyróżnienia okolicznościowe, przemowy i podziękowania oraz zawieranie nowych znajomości i przyjaźni.

Na zakończenie zawodów podziękowano brawami za pomoc w przeprowadzeniu zawodów Komendantowi CSWL płk Piotrowi KRIESE i jego zastępcy ppłk Jarosławowi MUSZYŃSKIEMU.

Wróć