XIV Międzynarodowy Miting „Patrol POLSKA 2017”

Autor: Piotr Niemczyk

W sobotę 10 czerwca br., pomimo prognozowanych opadów deszczu, na strzelnicy piechoty „Olszynka” w Biedrusku, Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów, we współpracy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Poznaniu, przeprowadziło XIV Międzynarodowy Miting „Patrol POLSKA 2017”. Zawody będące kontynuacją cyklu ćwiczeń „przypominających” i podnoszących na wyższy stopień umiejętności strzeleckich przede wszystkim wśród rezerwistów. Zgromadziły one spore grono miłośników strzelectwa, wojskowości i działań paramilitarnych. W szranki stanęło 28 trzyosobowych drużyn: żołnierzy zawodowych i kandydatów do służby w NSR SZ RP, młodzieży szkolnej, weteranów i rezerwistów, w tym dwa zespoły żołnierzy amerykańskich ze stacjonujących w Polsce jednostek wojskowych.

Otwarcia zawodów na dokonał Prezes WSAR Aleksander GREMBOWSKI i gość honorowy, przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu kpt. Jacek MARCZAK. Rozegrano wielobój strzelecki a w nim:

- strzelanie z 9 mm pistoletu wojskowego P-83, na odległość 25 m;
- strzelanie z 9 mm pistoletu maszynowego PM-84, na odległość 25 m; 
- strzelanie z 7,62 mm karabinka wojskowego kbk AK, na odległość 100 m;
- rzut granatem treningowym F-1 do celu.

Dodatkowo rozegrano konkurencje sprawnościową, w której trzeba było wykazać się m.in. siłą fizyczna w pokonaniu toru przeszkód i umiejętnością rzucania nożem. Sędziowali: Zbigniew GAŁKA, Romuald SZARECKI, Piotr NIEMCZYK, Krzysztof NIEMCZYK i Krzysztof KWIATKOWSKI (WSAR). W przerwie poczęstowano wszystkich zawodników i organizatorów zawodów tradycyjną, wyśmienitą wojskową grochówką. Natomiast potencjalni kandydaci do służby wojskowej mieli możliwość zapoznania się z szeroką ofertą propozycji, które przedstawiał na swoim stoisku kpt. Jacek MARCZAK. W biurze zawodów intensywnie pracowały: Beata KUSIAK-NIEDŻWIEDZIŃSKA, Bogumiła GAŁKA, Mariola ŚWITALSKA, Krystyna ANDRZEJEWSKA i Michał ANDRZEJEWSKI.

Zawody zakończyły się rozdaniem wyróżnień: pucharów, medali i dyplomów. Dekoracji zwycięzców poszczególnych klasyfikacji dokonali członkowie Zarządu WSAR oraz Zastępca Komendanta 14 WOG ppłk Grzegorz PYTLAK, który wystrzałem z pistoletu czarnoprochowego obwieścił zakończenie XIV Mitingu. Zwycięzcami poszczególnych klasyfikacji zostali:

1. W klasyfikacji drużynowej, ogólnej wieloboju (pw, pm, kbk AK, rzut granatem):
I miejsce - Tarcza Grunwald z Poznania, 866 pkt;
II miejsce - Commando 80 ze Swarzędza, 864 pkt;
III miejsce - Commando KŻR LOK ze Swarzędza, 845 pkt.

2. W klasyfikacji indywidualnej, dwubój (pistolet maszynowy + karabinek wojskowy):
I miejsce - Tomasz PAWLIK, 10-tka Radomsko z Radomska, 192 pkt;
II miejsce - Grzegorz GRUCHALSKI, Tarcza Grunwald z Poznania, 185 pkt;
III miejsce - Jarosław KANTOR LOK, Snajper 1 z Poznania, 182 pkt.

3. W klasyfikacji indywidualnej, pistolet wojskowy P 83:
I miejsce - Dariusz STĘPIEŃ, 10-tka Radomsko z Radomska, 95 pkt;
II miejsce - Tomasz PAWLIK, 10-tka Radomsko z Radomska, 94 pkt;
III miejsce - Piotr NIEMCZYK, WSAR 5 z Poznania, 93 pkt.

4. W klasyfikacji indywidualnej, sprawnościowej (tor przeszkód):
I miejsce - Filip PAWLICKI, WSAR Żegrze z Poznania;
II miejsce - Piotr RÓŻAŃSKI, OSP CSWLąd. z Poznania; 
III miejsce - Robert MASŁOWSKI, WSAR Żegrze z Poznania.

W klasyfikacji drużynowej gości zagranicznych zwyciężył zespół Scott Summers 513 pkt, przed The Bullet Biters 377 pkt. W klasyfikacji indywidualnej kobiet żołnierzy i rezerwistów zwyciężczynią została Magdalena KAPTURSKA reprezentująca Commando KŻR LOK ze Swarzędza, a dziewcząt Jagoda ZIELAZEK z Edukacji w Lubaszu. Zakończone już zawody zasługują na szczególną uwagę ze względu na to, że uczestniczyło w nich wiele zespołów rodzinnych – ojców i synów, braci i sióstr a także małżeństw – które harmonijnie współdziałały osiągając niejednokrotnie satysfakcjonujące rezultaty. Na szczególne podziękowanie zasłużyli gospodarz obiektu, Komendant CSWLąd. płk Piotr KRIESE oraz Komendant 14 WOG ppłk Marek PAWŁOWSKI za udzielone wsparcie logistyczne i medyczne oraz jeden z poznańskich sklepów militarnych, który zadbał o drobne upominki militarne.

Wróć