X Patrol Wojskowy im. por. Łukasza KUROWSKIEGO

Tekst: P.Niemczyk

Za parę miesięcy minie dwunasta rocznica śmierci por. Łukasza, to na jego cześć i aby nie zapomnieć młodzież szkolna, rezerwiści i sympatycy wojska spotykają się nad grobem naszego bohatera aby oddać mu cześć. Podobnie było i tym razem, 13.04. br. przed cmentarzem w Lusowie spotkali się: wdowa po Łukaszu Aneta KUROWSKA, Zastępca Wójta Gminy Tarnowo Podgórne Piotr KACZMAREK, koleżanki i koledzy z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Aktywnych Rezerwistów a także Zakładu Karnego w Rawiczu. 

Kolejnym etapem naszego przedsięwzięcia były zawody strzeleckie z broni wojskowej mające swój niepowtarzalny urok, gdyż strzelanie odbywa się z broni obcej, przypadkowej i o różnych parametrach celności. Przy współudziale Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na poznańskim Golęcinie strzelano tego dnia z Beryla, Glauberyta i poczciwego kbks-u. Przybyli pasjonaci wojska reprezentujący polskich rezerwistów, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych w Poznaniu, stowarzyszenia paramilitarne i rekonstrukcyjne, organizacje strzeleckie i Służbę Więzienną – razem 13 trzyosobowych zespołów oraz 17 indywidualnych strzelców.

Otwarcia X Międzynarodowego Patrolu Wojskowego im. por. Łukasza KUROWSKIEGO dokonał Prezes WSAR Aleksander GREMBOWSKI, kierownik zawodów mjr PDS Paweł KULESZEWICZ i sędzia główny zawodów Piotr NIEMCZYK. Przeprowadzono następujące konkurencje:

- strzelanie z 5,56 mm karabinka wojskowego Beryl do tarczy 23p, na odległość 100 m;
- strzelanie z 9 mm pistoletu maszynowego PM-98 Glauberyt do tarczy 23p, na odległość 75 m;
- strzelanie z 5,6 mm kbks do tarczy ½ 23p, na odległość 50 m – powyższe konkurencje prowadzili mł.chor. Mirosław TRZCIŃSKI, st. sierż. Piotr SZUKAŁA (CSWL), Mariola ŚWITALSKA, Aleksander GREMBOWSKI i Michał ANDRZEJEWSKI (WSAR);
- rzut granatem treningowym F-1 do celu („okno” lub „drzwi”), na odległość ok. 15 m – prowadził Krzysztof KWIATKOWSKI (WSAR).

Dodatkowo chętne osoby mogły spróbować swoich sił w strzelaniu sytuacyjnych na systemie szkolno-treningowym Śnieżnik. Kilka osób skorzystało ze sposobności aby wykazać swe umiejętności w specjalnej konkurencji sprawnościowej na torze przeszkód terenowych połączonym z umiejętnościami dekryptażu zakodowanych prostych informacji, rzutami nożem do celu, itp. – konkurencję tą poprowadził sierż. ZS Maciej ZIELENOW.

Zwycięzcami poszczególnych klasyfikacji zostali:

1. W klasyfikacji sprawnościowej (tor przeszkód):
- I miejsce Krzysztof ODWAŻNY z PDS OP 2 Puszczykowo;
- II miejsce Konrad ROMANIUK z SP WL w Poznaniu; 
- III miejsce Anita NOWAK z ZK w Rawiczu.

2. W klasyfikacji indywidualnej,(Beryl , Glauberyt, kbks, rzut granatem):
- I miejsce Rafał BARTKOWSKI z CSWL w Poznaniu, 272 pkt;
- II miejsce Jakub ŚWITALSKI z ZK w Rawiczu, 266 pkt;
- III miejsce Paweł RATAJCZYK z CSWL w Poznaniu, 260 pkt.

3. W klasyfikacji drużynowej (Beryl , Glauberyt, kbks, rzut granatem):
- I miejsce CRO Zielony Talizman z Poznana, 692 pkt;
- II miejsce CSWL z Poznania, 688 pkt;
- III miejsce WSAR 1 z Poznania, 687 pkt.

W biurze zawodów intensywnie pracowali Krystyna ANDRZEJEWSKA i Krzysztof NIEMCZYK. Zawody zakończyły się rozdaniem wyróżnień: pucharów, medali i dyplomów. Z przykrością należy dodać w tym miejscu, że z różnych przyczyn uczniowie zaprzyjaźnionych z WSAR klas mundurowych nie mogli uczestniczyć w X Patrolu.

Na zakończenie zawodów podziękowano brawami za wydatną pomoc w przeprowadzeniu zawodów p.o. Komendanta CSWL ppłk Jarosławowi MUSZYŃSKIEMU.

Wróć