Wsparcie szkolenia samorządowców z Czerwonaka

13 maja br. na terenie poligonu Biedrusko odbyło się szkolenie proobronne dla blisko 100 pracowników, samorządowców Gminy Czerwonak k/Poznania. Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów w Poznaniu zostało zaproszone do współuczestnictwa w zabezpieczeniu szkolenia. Grupa w składzie: Mariola ŚWITALSKA, Wojciech PACZKOWSKI, Grzegorz GRUCHALSKI, Eugeniusz GRUSZCZYŃSKI, Piotr NIEMCZYK przygotowała i przeprowadziła następujące tematy:

  1. Rzut granatem treningowym do celu (zaimprowizowane okno i drzwi), z odległości ok. 17 m;
  2. Strzelanie z procy bojowej do celu statycznego (blaszana figura bojowa), z odległości ok. 10 m;
  3. Test na znajomość sylwetek sprzętu wojskowego;
  4. Ocena wyników konkurencji strzeleckiej z karabinka pneumatycznego.

Gospodarzem szkolenia było CSWLąd. w Poznaniu, a oprócz grupy WSAR udział brali również koledzy z KŻR LOK Snajper Poznań. Komendant Centrum płk dypl. Krzysztof Kuba przedstawił charakterystykę poznańskiego  CSWLąd., w tym zadania przed nim postawione i ich realizację oraz wyposażenie obecne, i te które niebawem znajdować się będzie w Centrum. Uczestnicy szkolenia poproszeni zostali o zachowanie podstawowych wymogów bezpieczeństwa w czasie zajęć.

Oprócz ww. zagadnień prowadzonych przez WSAR można było zapoznać się również z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, procedurą w przypadku znalezienia przedmiotu wybuchowego i niebezpiecznego, sprzętem i specyfiką pracy Patrolu Saperskiego, służbą i wyposażeniem Wojskowej Straży Pożarnej, indywidualnym wyposażeniem żołnierza, oraz uzbrojenia Wojska Polskiego, wozami bojowymi będącymi na wyposażeniu Centrum oraz z najnowszymi karabinkami wojskowymi GROT.

Wróć