Szkolenie proobronne poznańskiej młodzieży u pancerniaków

29 września br. na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu odbyło się szkolenie uczniów klas mundurowych szkół średnich z Lubasza, Puszczykowa i Poznania. Szkolili się uczniowie z następujących szkół: Edukacja Lubasz w Lubaszu, Liceum Ogólnokształcącego w Puszczykowie, Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu, Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu, Zespołu Szkół Geodezyjno Drogowych w Poznaniu – razem 169 uczniów. Organizatorem przedsięwzięcia było Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów z Poznania, a wspierali je instruktorzy CSWLąd. oraz nauczyciele z ww. szkół. Szkolenie pod nazwą „Dzień Szkolenia Ogólnowojskowego dla Młodzieży Szkół Średnich i Zawodowych - Edycja 2021” otworzył wiceprezes WSAR Piotr NIEMCZYK.

Zajęcia realizowane były w następujących zagadnieniach:
- szkolenie strzeleckie z wykorzystaniem symulatora „CYKLOP” (zgrywanie przyrządów celowniczych itp.);
- szkolenie strzeleckie z wykorzystaniem systemu szkolno-treningowego „ŚNIEŻNIK”;
- szkolenie sanitarne, resuscytacja krążeniowo oddechowa z wykorzystaniem fantoma;
- szkolenie strzeleckie: budowa i użytkowanie karabinka kbk AK;
- rzut granatem treningowym z okopu, na odległość;
- szkolenie OPBMR: użytkowanie odzieży OPChem. (maska p.gaz. i OP 1);
- szkolenie logistyczne, sposoby dostarczania amunicji w skrzynkach, w warunkach polowych.

Organizatorzy zadbali, aby w przerwie szkolenia jego uczestnicy mieli możliwość zregenerowania sił
i posilili się pyszną, pożywną grochówką.

Podsumowaniem szkolenia był swego rodzaju egzamin z przyswojonej wiedzy i umiejętności. W klasyfikacji drużynowej, na I miejscu uplasowała się ZSGD w Poznaniu (Mirosław HADYŃSKI, Mateusz KOWALSKI, Jakub NOWAK), II lokatę uzyskała drużyna Edukacji Lubasz (Mateusz BOHAREWICZ, Marcel PRZYWARCZAK, Jakub POŚPIESZNY) a miejsce III miejsce przypadło również Edukacji Lubasz (Szymon SZUDRA, Julia RUSINEK, Adam MANTAJ).

Wręczenia pucharów, medali i dyplomów zdobywcom czołowych lokat dokonali członkowie WSAR, m.in.: Mariola ŚWITALSKA, Krzysztof KWIATKOWSKI i Paweł KULESZEWICZ. Podziękowano również instruktorom z CSWLąd. w Poznaniu, wręczając im okolicznościowe podziękowania, a byli to m.in.: kpr. Anna POGORZELSKA, kpr. Dawid DYMARSKI, kpr. Krzysztof MAĆKOWIAK st.kpr Michał SZYMKOWIAK, st.kpr. Robert TRZUPEK, st.kpr. Marcin GRZESIAK, sierż. Łukasz SZYKOWNY, st. sierż. Daniel STASZEWSKI, mł.chor. Tadeusz MARFIAK, mł.chor. Piotr SZUKAŁA oraz pan Mariusz ZIELONKA.

Zauważalna w czasie przeprowadzanych zajęć chęć młodzieży do nauki i zaangażowanie instruktorów prowadzących zajęcia były istotnym czynnikiem przekazywania wiedzy i umiejętności, które młodzież będzie mogła wykorzystać w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. Podziękowania należą się nie tylko instruktorom, ale także za wsparcie organizacyjne Komendantowi CSWLąd. płk Krzysztofowi KUBIE.

foto: Damian HERDA i Piotr NIEMCZYK

Wróć