Szkolenie paramilitarne młodzieży w bazie lotniczej

Tekst: P.Niemczyk

Przeprowadzone 16 października br. zajęcia z młodzieżą szkół średnich i zawodowych zorganizowane przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów w Poznaniu cieszyło się, jak zwykle, dużym zainteresowaniem. W szkoleniu pod nazwą „Zostań Żołnierzem Sił Powietrznych – edycja 2019” uczestniczyła młodzież następujących szkół: „Edukacja” w Lubaszu, Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu, Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu, Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu, Liceum Ogólnokształcącego w Puszczykowie k/Poznania oraz gościnnie klasa 0 przedszkola „Mali Odkrywcy” z Baranowa k/Poznania – łącznie 220 uczniów. 

Zajęcia rozpoczął krótkim, żołnierskim wystąpieniem Prezes WSAR Aleksander GREMBOWSKI. Po intensywnym szkoleniu, pod nadzorem kierownika szkolenia mjr PDS Pawła KULESZEWICZA, przeprowadzony został sprawdzian umiejętności w następujących tematach:

1. Strzelanie z karabinka pneumatycznego – przeprowadzili: ppor PDS Damian HERDA i sierż. PDS Krzysztof KRUSZELNICKI;
2. Rzut granatem treningowym do celu – przeprowadził Krzysztof KWIATKOWSKI (WSAR);
3. Pokonywanie toru przeszkód – przeprowadziły: Krystyna ANDRZEJEWSKA i Anna ROSIŃSKA (WSAR);
4. Musztrę zespołową żołnierza, udzielanie pomocy przedmedycznej, w tym: ran postrzałowych
i złamań kończyn, transport rannego na noszach oraz resuscytacja na fantomie, posługiwanie się odzieżą przeciwchemiczną a także: obsługa, rozkładanie i składanie broni (karabinek wojskowy Beryl) – przeprowadzili instruktorzy 31 BLT. Na słowa szczególnego uznania zasłużyli między innymi: por. Artur FRANCUZIK, sierż. Tomasz FURMAŃSKI, sierż. Sylwia PALIWODA, sierż. Tomasz WŁODARCZYK i szer. Anna MIROWSKA.

W przerwie między zajęciami młodzież mogła zapoznać się z aktualną ofertą Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu dotyczącą podjęcia służby wojskowej oraz zwiedziła kilka obiektów bazy szkoleniowej, w tym hangar z samolotem F-16 oraz skorzystała z poczęstunku tradycyjną wojskową grochówką. Biuro szkolenia prowadziły koleżanki z WSAR: Beata KUSIAK-NIEDŹWIEDZIŃSKA i Mariola ŚWITALSKA.

Spotkanie w koszarach wojskowych zakończone zostało uroczystą zbiórką, na której wręczono podziękowania za okazana pomoc, dyplomy i nagrody rzeczowe. W wieloboju drużynowym sklasyfikowano 15 czteroosobowych drużyn, wśród których I miejsce zajęła drużyna „Krokiety z barszczem” z Edukacji w Lubaszu, II miejsce przypadło drużynie „ZSX-D” z ZSG-D w Poznaniu, a miejsce III miejsce zajęła drużyna „Edukacja Lubasz 2” z Edukacji w Lubaszu.
Dekoracji zwycięzców dokonali: gen.bryg. PDS Tadeusz BOHM, szef szkolenia 31 bazy mjr Leszek MATYSIAK oraz członkowie WSAR.

Żołnierzom i Dowódcy 31 BLT pułkownikowi pilotowi Norbertowi CHOJNACKIEMU
oraz wspierającemu go organizacyjnie Szefowi Sekcji Wychowawczej majorowi Krzysztofowi TERZYKOWI dziękujemy za pomoc w realizacji bardzo ciekawego spotkania. Na podziękowanie zasługuje również przez poznański oddział Agencji Mienia Wojskowego, który wspierał nasze przedsięwzięcie.

Polecamy także relację dostępną na stronach 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego [tutaj].

Wróć