Święto patrona Edukacji Lubasz

Ignacy Jan PADEREWSKI herbu Jelita, ur. 6 listopada lub 18 listopada (źródła nie precyzują) 1860 w Kuryłówce k/Winnicy, obecnie Ukraina. Zm. 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na rezurekcję Polski – dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego. Wkrótce po jego utworzeniu, od 1919 roku sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Paderewski był absolwentem Instytutu Muzycznego (późniejszego Konserwatorium Warszawskiego). Otrzymał m.in. Order Orła Białego, francuski Krzyż Wielki Legii Honorowej oraz tytuł Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego.

Ignacy Jan PADEREWSKI to postać wybitna i zasłużona dla Ojczyzny. Jego imię szczególnie bliskie jest Wielkopolanom, których zryw narodowy z roku 1918 przyniósł Polsce długo wyczekiwaną niepodległość.

Dziesięć lat temu szkoły prowadzone przez Edukację Lubasz obrały za patrona właśnie tego wybitnego muzyka, polityka i filantropa, czcząc jego imię zawsze w listopadzie – w kolejną rocznicę urodzin. W bieżącym roku Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów reprezentowali na powyższym święcie Bogumiła i Zbigniew GAŁKA.

Wróć