Rezerwiści na pikniku Służymy Niepodległej

Autor: Piotr Niemczyk

W sobotę, 10 listopada br. na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Aktywnych Rezerwistów uczestniczyli w pikniku z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pod hasłem Służymy Niepodległej, był to efekt decyzji zarządu WSAR o wniesieniu własnego wkładu w tak wspaniałe i doniosłe święto.

Uroczysta zbiórka, podniosłe przemowy Wojewody wielkopolskiego Zbigniewa HOFFMANNA, Komendanta CSWLąd. płk Piotra KRIESE oraz Dowódcy Garnizonu Poznań płk pil. Ireneusza NOWAKA a także podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odśpiewanie czterech zwrotek Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęły wspólne świętowanie.
Siedmioosobowa grupa działaczy WSAR: Mariola ŚWITALSKA, Danuta ANDEBUR, Damian HERDA, Grzegorz GRUCHALSKI, Piotr i Krzysztof NIEMCZYKOWIE i Sławomir CHMIELEWSKI już od samego początku pikniku miała pełne ręce roboty, przeprowadzili strzelanie z karabinków pneumatycznych na krytej strzelnicy CSWLąd. W strzelaniu uczestniczyło blisko 200 osób – nie licząc kibiców i tzw. osób wspierających – w bardzo szerokim przedziale wiekowym, były to pojedyncze osoby oraz całe kilkuosobowe rodziny. Wiele osób spotkało się z praktycznym strzelaniem po raz pierwszy, przyniosło im ono dość dobre wyniki i wiele pozytywnych emocji z tym związanych – być może był to początek albo rozwinięcie zainteresowań, które nazywają się strzelectwo. Wszystkie osoby, które brały udział w prowadzonym przez nas strzelaniu otrzymały z tej okazji imienny, pamiątkowy dyplom.

Na świętujące społeczeństwo czekało ponadto wiele atrakcji, w tym sprzęt: wojskowy, policji, straży pożarnej, straży granicznej i służby skarbowo-finansowej. Instytucje, między innymi:
14 Wojskowy Oddział Gospodarczy (przygotował przepyszną grochówkę żołnierską), Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Wojskowa Komenda Uzupełnień czy też Instytut Pamięci Narodowej - zaproponowały odwiedzającym koszary na poznańskim Golęcinie ciekawe propozycje współpracy, publikacje historyczne, czy też wstąpienie do wojska.

Na zakończenie pikniku, po wspólnym odśpiewaniu „Marsz Pierwszej Brygady” i uroczystym Capstrzyku Niepodległości oddany został z moździerza czarnoprochowego Salut Niepodległości, kończący sobotnie przedsięwzięcie.
Cieszymy się, że nasza inicjatywa wspólnego, aktywnego świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości spotkała się z aprobatą organizatora pikniku, a przede wszystkim społeczeństwa.

Z naszych obserwacji wynikało, że WSAR jako jedyna proobronna organizacja społeczna podjęła czynny udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu, z tego też względu satysfakcja z udziału we wspólnym świętowaniu jest w dwójnasób większa. Za świętowanie w tak niecodziennej formie, poświęcając swój prywatny czas i siły, dbając nieprzerwanie o bezpieczeństwo strzelających należą się koleżankom i kolegom z WSAR wyrazy szczególnego uznania.

Wróć