Shooting Trophy 2018 - Den Helder, Holandia

Tekst: P.Niemczyk

Późnym wieczorem, w niedzielę 16.12.2018 do kraju wróciła ośmioosobowa grupa strzelców Wielkopolskiego Stowarzyszenia Aktywnych Rezerwistów z Poznania. WSAR 1: Romuald SZARECKI, Tomasz ŁABĘDZKI, Grzegorz GRUCHALSKI, Piotr NIEMCZYK oraz WSAR 2: Władysław FLOREK, Damian HERDA, Ewa DZIEGIEĆ, Grzegorz MICHALCZAK - to zespoły, które na zaproszenie Royal Netherlands Marine Corps (RNLMC) uczestniczyły w dniach 14-15 grudnia w Shooting Trophy 2018, zorganizowanych w bazie holenderskiej marynarki wojennej w Den Helder.

Oprócz drużyn WSAR udział wzięło 26 czteroosobowych zespołów z Czech, Danii, Holandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Polski, Szwajcarii, USA i Włoch. Ze wzajemnością mile powitani zostaliśmy przez kolegów z Gdańska i Rybnika, którzy przyjechali by również rywalizować w zawodach. W miłej, życzliwej atmosferze w piątek i sobotę rozegrano łącznie 8 konkurencji podstawowych do różnych tarcz i celi, po dwie z karabinków (Colt mech V i Hk 417) i pistoletów wojskowych (Glock 17 i Glock 26) oraz rzut granatem treningowym na celność i strzelanie elektroniczne. Po pierwszym dniu zmagań drużyna WSAR 1 lokowała się na 5 miejscu. Najlepszym strzelcem z Polski w klasyfikacji podstawowej całych zawodów okazał się Grzegorz GRUCHALSKI (WSAR 1) zajmując indywidualnie 3 miejsce w strzelaniu z pistoletu oraz 1 miejsce w dwuboju (pistolet + karabin). W klasyfikacji dodatkowej w strzelaniu elektronicznym 3 lokatę uzyskał Grzegorz MICHALCZAK (WSAR 2). Ponadto drużyna WSAR 1 w klasyfikacji rzut granatem była najlepszą i uzyskała prestiżowe 1 miejsce, natomiast w klasyfikacji drużynowej z karabinków 4, pistoletów 9 miejsce i ogólnie 9 miejsce ustępując nieznacznie lepszym drużynom. Drużyna WASR 2 uzyskała 22 lokatę z karabinków i 12 z pistoletów, a ogólnie 14 miejsce.

Po ukończeniu rywalizacji, zawodnicy mieli trochę czasu na pamiątkowe zdjęcia z majestatycznymi okrętami, starczyło również czasu na zwiedzanie miasta jak i na drobne zakupy. Ciekawym punktem zawodów było również zwiedzanie muzeum ratownictwa morskiego i marynarki wojennej, w tym nietuzinkowego eksponatu w postaci sprawnej jeszcze łodzi podwodnej ale wycofanej z eksploatacji. Zakończenie zmagań zwieńczyła uroczysta kolacja, po której rozdano dyplomy i cenne nagrody rzeczowe oraz statuetkę dla najlepszego zespołu we wszystkich konkurencjach zawodów – zwyciężyli zawodnicy z Łotwy. Ciekawostką była też loteria fantowa, która przyniosła wszystkim uczestnikom wiele pozytywnych emocji.

Wróć