Rezerwiści wspierają szkolenie poligonowe

Na zaproszenie Komendanta 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Poznaniu, 14 września br. członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Aktywnych Rezerwistów już po raz trzeci wspierali szkolenie żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej w zakresie sprawdzenia szczelności i dopasowania masek przeciwgazowych w atmosferze skażonej.

Celem głównym zajęć, zorganizowanych w Ośrodku Szkolenia w Biedrusku, było doskonalenie posługiwania się indywidualnym sprzętem ochrony przed skażeniami – który posiada każdy żołnierz i pracownik wojska. Kierownikiem szkolenia był Zastępca Komendanta 14 WOG ppłk Grzegorz Pytlak, a zorganizowano je przy Głównym Stanowisku Dowodzenia poligonu. Rezerwiści z WSAR przeprowadzili zajęcia dodatkowe, mające na celu pożyteczne spędzenie czasu oczekiwania na zasadnicze przedsięwzięcia szkoleniowe. Przeprowadzone zostały następujące konkurencje sprawnościowe:

1. Strzelanie z karabinka pneumatycznego – prowadzili: Anna ROSIŃSKA, Danuta ANDEBUR, Tadeusz MARCINIAK i Romuald SZARECKI (WSAR);
2. Strzelanie z procy bojowej – prowadził Dariusz SIENNIAK (14 WOG);
3. Rzut granatem treningowym do celu (okno i drzwi) – prowadził Piotr NIEMCZYK (WSAR);
4. Rzut trzewikiem wojskowym na odległość – prowadził Andrzej RUGAŁA (14 WOG).

Jedną z atrakcji szkolenia okazał się pokaz sprzętu będącego użytkowanego na co dzień na poligonie - wyposażenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, w tym: czołgów, transporterów opancerzonych oraz innych pojazdów wojskowych. W oczekiwaniu na pokaz działania kuchni w warunkach polowych, w tym spożywanie przepysznej grochówki, Komendant 14 WOG wręczył triumfatorom poszczególnych konkurencji sprawnościowych pamiątkowe dyplomy.

Autor: P. Niemczyk
Foto: D. Andebur

Wróć