Jeden Dzień Szkolenia Ogólnowojskowego dla Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych – Edycja 2019

Tekst: P.Niemczyk

W dniu 13.06.2019r., na strzelnicy tunelowej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów przeprowadziło szkolenie strzeleckie pod nazwą „Jeden Dzień Szkolenia Ogólnowojskowego dla Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych – Edycja 2019” oraz trening strzelecki dedykowany rezerwistom – członkom WSAR. Na szkolenie przybyła połowa zaproszonych uczniów – udział w nim wzięli uczniowie Zespołu Szkół Handlowych i Zespołu Szkół Geodezyjno Drogowych, zaś rezerwiści dopisali swoją obecnością w przewidywanej liczbie 15 osób.

Po części wstępnej, zasady zachowania się na strzelnicy i bezpieczeństwa w czasie posługiwania się bronią, przyszła kolej na część związaną z teorią i praktyką poprawnego strzelania. Teorie poprowadził Piotr NIEMCZYK, zajęcia praktyczne st.chor. Mariusz RYBARCZYK. Następnie przyszła długo oczekiwana chwila, tj. sprawdzian praktyczny rozegrany poprzez strzelanie z 5,56 mm karabinka wojskowego Beryl. Po oddaniu strzałów próbnych uczniowie oddali 15 strzałów ocenianych. W klasyfikacji młodzieży męskiej zwyciężył Maksymilian PIEPRZYK (140 /150 pkt), drugie miejsce zajął Maciej DYŚ (127/150 pkt) a trzecią pozycję Mateusz KOWALSKI (105/150 pkt) – wszyscy z ZSGD. Wśród młodzieży żeńskiej pierwszą lokatę uzyskała Monika NOWAK (15/150 pkt).

Na zakończenie szkolenia członkowie WSAR: Beata KUSIAK-NIEDŹWIEDZIŃSKA, Krystyna i Michał ANDRZEJEWSCY, Krzysztof KWIATKOWSKI i Piotr NIEMCZYK wręczyli okolicznościowe, statuetki, dyplomy i podziękowania.

Rezerwiści swe zmagania skierowali na strzelanie z 9 mm pistoletu wojskowego P-83, 9 mm pistoletu maszynowego lauberyt i 5,56 mm karabinka wojskowego Beryl. Wyniki nie zawsze były zgodne z oczekiwaniami ale po drobnych korektach okazywały się całkiem zadowalające – jak to na treningu.

Warto też wspomnieć o stoisku Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu, które oferowało, przede wszystkim młodzieży informacje na temat możliwości podjęcia służby wojskowej z Siłach Zbrojnych RP.

Wróć