IX Międzynarodowy Patrol Wojskowy im. por. Łukasza KUROWSKIEGO

Partol wojskowy ku pamięci por. Łukasza Kurowskiego

Autor: Piotr Niemczyk

Po raz dziewiąty odbył się patrol wojskowy ku pamięci żołnierza poległego w Afganistanie. W sobotę, 21 kwietnia br. Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów w Poznaniu przeprowadziło IX Międzynarodowy Patrol Wojskowy im. Por. Łukasza KUROWSKIEGO.

W Lusowie, gdzie znajduje się mogiła por. KUROWSKIEGO, zebrali się aby uczcić poległego oficera: wdowa po śp. Łukaszu Pani Aneta KUROWSKA, Zastępca Wójta Gminy Tarnowo Podgórne Pani Ewa Noszczyńska-Szkurat, reprezentujący Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Poznaniu mjr Andrzej NIERADKO, członkowie WSAR na czele z Prezesem Aleksandrem GREMBOWSKIM oraz młodzież klas mundurowych: Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu i Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu, a także żołnierze Ośrodka Szkolenia Podstawowego z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Następnie na terenie koszar CSWL rozegrano sześć drużynowych konkurencji paramilitarnych:
1. strzelanie sytuacyjne „drużyna w obronie” na Systemie Szkolno-Treningowym ŚNIEŻNIK – przeprowadzili: mł.chor. Sebastian CZAJKOWSKI, st.sierż. Tadeusz MARFIAK i Mariusz ZIELONKA (CSWL);
2. rzut granatem z okopu, na odległość – przeprowadził Krzysztof KWIATKOWSKI (WSAR).;
3. ocenę odległości do wskazanych obiektów w terenie za pomocą przyborów biurowych – przeprowadził Zbigniew GAŁKA (WSAR);
4. obsługa broni – rozkładanie i składanie karabinka na czas – przeprowadził st.sierż. Piotr SZUKAŁA (CSWL);
5. udzielanie I pomocy osobie poszkodowanej, w tym resuscytacja na fantomie – przeprowadziły: Agnieszka RUTKOWSKA, Daria ROŻEK i Agata ZAJĄC (ZSH);
6. specjalna konkurencja sprawnościowa KOMANDOS, w której oprócz zwinności trzeba było się wykazać umiejętnością rzucania nożami i rozszyfrowywania sygnałów za pomocą tabel kodowych WSAR – przeprowadził Piotr NIEMCZYK (WSAR).

Prezes WSAR zadbał o poczęstunek wszystkich uczestników i opiekunów IX Patrolu grochówką wojskową, która w warunkach polowych smakowała jak zawsze wybornie.
Obecny na IX Patrolu oficer WKU Poznań udzielał informacji na temat obowiązujących zasad podjęcia służby wojskowej w Siłach Zbrojnych RP.

Zwycięzcami klasyfikacji ogólnej zostały następujące drużyny:
I miejsce - 2 pluton 2 kompanii szkolnej Ośrodka Szkolenia Podstawowego – CSWL Poznań, 511 pkt;
II miejsce - 3 pluton 2 kompanii szkolnej Ośrodka Szkolenia Podstawowego – CSWL Poznań, 499 pkt;
III miejsce - 1 pluton 2 kompanii szkolnej Ośrodka Szkolenia Podstawowego – CSWL Poznań, 487 pkt;
IV miejsce - CHAMPION – Zespół Szkół Handlowych Poznań 406 pkt;
V miejsce - ZSXD – Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych Poznań, 404 pkt;
VI miejsce - LESZKI – Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych Poznań, 403 pkt.

Wyrównanemu i wysokiemu poziomowi współzawodnictwa sprzyjały ładna, słoneczna pogoda i przyjazna atmosfera przeprowadzanych konkurencji. W biurze zawodów intensywnie pracowały nad sprawną oceną i klasyfikacją poszczególnych konkurencji następujące osoby: Bogumiła GAŁKA i Mariola ŚWITALSKA. IX Partol zakończył się rozdaniem pucharów, medali, dyplomów i nagród rzeczowych, a wręczenia tych wyróżnień zwycięzcom dokonał mjr NIERADKO oraz członkowie Zarządu WSAR. Uśmiechnięte twarze uczestników zajęć wskazywały na zadowolenie z osiągniętych rezultatów oraz na owocnie spędzony czas w miłym gronie miłośników wojskowości.

Na zakończenie zawodów podziękowano brawami za pomoc w przeprowadzeniu przedsięwzięcia Komendantowi CSWL pułkownikowi Piotrowi KRIESE oraz za wsparcie działań patriotycznych i proobronnych Wójtowi Tarnowa Podgórnego Tadeuszowi CZAJCE.

Wróć