20 lat Polski w NATO z rezerwistami WSAR

Autor: Piotr Niemczyk

Deszczowa i wietrzna pogoda nie sprzyja imprezom plenerowym, nie mniej jednak prawdziwych miłośników wojska takie sprawy nie zrażają. W sobotę, 09 marca br. na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu miał miejsce piknik z okazji 20 rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Z tej właśnie przyczyny członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Aktywnych Rezerwistów uczestniczyli w nim dając namacalny wyraz wkładu w jakże piękne i doniosłe święto.

Zbiórka,na której w krótkich żołnierskich słowach przemówił pełniący obowiązki komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych ppłk Jarosław MUSZYŃSKI oraz podniesienie na maszty flag Polski i NATO przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Sygnałem do wspólnego świętowania był efektowny wystrzał z moździerza czarnoprochowego, przygotowany i wykonany po wciągnięciu flagi NATO na maszt, przez działon WSAR. Na przybyłych gości  czekało ponadto wiele atrakcji, w tym między innymi: amerykański sprzęt wojskowy, czołgi i transportery wojskowe, samochody wojskowej straży pożarnej, wyposażenie pilota samolotu F-16 oraz rakiety będące na wyposażeniu tego samolotu. Szeroką ofertę propozycji wstąpienia do Wojska Polskiego przedstawiły: Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych, 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Poznaniu.  14 Wojskowy Oddział gospodarczy przygotował pyszną grochówkę, kiełbaski z grilla, herbatę oraz pokaz sztucznego oddychania (resuscytacji) i ambulans. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko poznańskich Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych.

Kilkuosobowa grupa działaczy WSAR: Romuald SZARECKI, Damian HERDA, Grzegorz GRUCHALSKI, Tomasz ŁABĘDZKI, Krzysztof i Piotr NIEMCZYKOWIE sprawnie przeprowadzili strzelanie z karabinków pneumatycznych na strzelnicy CSWLąd. W strzelaniu uczestniczyło blisko 150 osób, ponadto wielu strzelców mogło liczyć na wsparcie rodziców, czy też dziadków. Wszystkie osoby, które tam strzelały otrzymały na tę okoliczność pamiątkowy, imienny dyplom. 

Mamy wiele satysfakcji z faktu wspólnego, aktywnego świętowania w tym szlachetnym przedsięwzięciu - 20 rocznicy wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Z przyjemnością przyjmowaliśmy podziękowania od cywili i żołnierzy za poświęcenie prywatnego czasu, sił i umiejętności dla uatrakcyjnienia tego pięknego święta, a także za popularyzację sportu strzeleckiego wśród społeczeństwa.

Wróć