100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Warszawie

Na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego delegacja Wielkopolskiego Stowarzyszenia Aktywnych Rezerwistów: Damian HERDA, Paweł KULESZEWICZ i Piotr NIEMCZYK uczestniczyła w Warszawie w uroczystościach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Bardzo interesująca, skomponowana w prosty i przejrzysty sposób wystawa związana ze stuleciem wybuchu powstania wielkopolskiego na pl. Zamkowym w Warszawie była pierwszym punktem programu. Następnie udaliśmy się na mszę świętą odprawioną w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w intencji powstańców wielkopolskich. Kolejnym etapem był Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie gospodarz uroczystości marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz zacni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Zryw był triumfem solidarności społecznej i efektem patriotyzmu polskiego społeczeństwa, które pod pruskim zaborem nie zarzuciło marzeń o niepodległości – zaznaczył marszałek. Dodał też, że była ważną częścią Wojska Polskiego i wybitnie zasłużyła się w walkach z bolszewikami o granice rodzącej się Polski.

Dla naszej delegacji końcową częścią uroczystych obchodów była konferencja w Belwederze, na której zainaugurowano edukacyjny portal internetowy Instytutu Pamięci Narodowej, w szerokim zakresie poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu:

powstaniewielkopolskie.ipn.gov.pl

Wróć