Dwunasta edycja szkolenia WSAR - zostań żołnierzem

Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów w Poznaniu, na terenie 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu - Krzesinach, zorganizowało 12.10 br. kolejne, dwunaste już szkolenie pod nazwą „Zostań Żołnierzem Sił Powietrznych Rzeczpospolitej Polskiej”.

Przedsięwzięcie przeznaczone dla młodzieży szkół średnich i zawodowych, a przybliżające młodzieży zagadnienia związane ze służbą wojskową w tym szczególnym rodzaju wojsk. Uczestniczyło w nim równe 130 osób, uczniów klas o profilu mundurowym z takich szkół jak: Edukacja Lubasz z Lubasza, Zespół Szkół Handlowych z Poznania i Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych z Poznania.

Młodzież szkolona była przez instruktorów wojskowych i WSAR w następujących zagadnieniach:
- nauka obsługi karabinka wojskowego: rozkładanie i składanie karabinka BERYL – prowadzili m.in.:    plut. Sławomir NOWAK, plut. Łukasz NOWAK, st.kpr. Artur DOKTOR, kpr. Przemysław HODÓR, kpr. Jakób SIWCZAK;
- udzielanie I pomocy przedmedycznej, w tym: resuscytacja na fantomie medycznym – prowadziła kpr. Agnieszka MROŻEK;
- pokonywanie zaimprowizowanego toru przeszkód terenowych na czas – prowadzili m.in.: Beata KUSIAK-NIEDŹWIEDZIŃSKA, Krystyna i Michał ANDRZEJEWSCY;
- nauka posługiwania się sprzętem p.chem.: maska p.gaz i FOO-1 – prowadził kpr. Szymon WYKA;
- nauka rzucania granatem: granat ćwiczebnym, rzuty na celność – prowadzili: Romuald SZARECKI i szer. Maksymilian BOŃCZAK;
- strzelanie z karabinka pneumatycznego – prowadzili: Damian HERDA i Bogusław KUŹNIAK.

W organizację i sprawne przeprowadzenia zajęć, oprócz Prezesa WSAR Aleksandra GREMBOWSKIEGO, zaangażowani byli również kierownik szkolenia Mariola ŚWITALSKA i sędzia główny Piotr NIEMCZYK.

Na zakończenie zajęć okolicznościowe podziękowanie otrzymał mjr Tomasz WYKROTA, który reprezentował gospodarza 31 Bazy płk pil. Łukasza PIĄTKA. Podziękowano również instruktorom i nauczycielom-opiekunom szkolonej młodzieży. Nieodzowną częścią każdego szkolenia WSAR jest sprawdzian przyswojonej wiedzy i umiejętności. Uczestnicy współzawodnictwa otrzymali wyróżnienia w postaci dyplomów i pucharów ufundowanych przez WSAR za pierwsze miejsce zajęła drużyna „ZSH - 9” z ZSH Poznań (Kevin SIWAK, Kacper KUBIAK, Patryk KLONOWSKI i Nikodem MARCINKOWSKI), na drugim miejscu uplasowała się załoga „Lubasz – 4” z Edukacji Lubasz z Lubasza (Wojciech WICENTY, Kacper RUSZCZAK, Bartłomiej LICHOWSKI i Jakub BIEL) a na trzeciej „ZSG-D – 7” z ZSG-D w Poznaniu (Kacper JANKOWSKI, Szymon MIKOŁAJEWSKI, Jakub SZUKAŁA i Wiktor MAŁEK). Na szczególne uznanie zasłużył Patryk KLONOWSKI z ZSH w Poznaniu, za uzyskanie w konkurencji strzelanie z karabinka pneumatycznego najlepszego rezultatu, tj. 47 na 50 punktów możliwych do zdobycia, zdobywając tym samym specjalną statuetkę.

Tradycją jest na szkoleniach WSAR, że gospodarz serwuje pewnego rodzaju atrakcje. Tak też było  i tym razem, a do nich zaliczyć można było wycieczkę autokarową po terenie 31 Bazy, zwiedzanie muzeum samolotów i sprzętu lotniczego oraz statyczny pokaz samolotu F-16. Na twarzach młodzieży jak i organizatorów widać było szczery uśmiech i zadowolenie z dobrze spędzonego czasu, to widać na pamiątkowej fotografii.

Wróć