Coroczne „odlotowe” szkolenie proobronne WSAR dla młodzieży w Poznaniu-Krzesinach

Korzystając z jednodniowej przerwy w zajęciach szkolnych, Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów z Poznania oraz 31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach zorganizowały 11.10 br. szkolenie proobronne pod nazwą „Dzień szkolenia ogólnowojskowego dla młodzieży szkół średnich i zawodowych – klas o profilu porządku publicznego – „Zostań żołnierzem Sił Powietrznych RP”.

Pobyt w bazie lotniczej, oprócz styczności z wojskiem i sprzętem wojskowym, miał na celu zachęcenie młodzieży do podjęcia służby wojskowej w Siłach Powietrznych. W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele następujących szkół: Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu, Edukacja Lubasz w Lubaszu, Zespół Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu, Liceum Ogólnokształcące w Puszczykowie, Zespół Szkół Handlowych w Poznaniu, Zespół Szkół Geodezyjno Drogowych w Poznaniu – razem 225 uczniów.

Szkolenie otworzył Prezes WSAR Aleksander GREMBOWSKI oraz kpt. Paweł SZOKA - reprezentujący gospodarza obiektu. Doświadczeni instruktorzy-żołnierze 31 BLT oraz WSAR podzielili się wiedzą i praktycznymi umiejętnościami w następujących tematach:

- pokonywanie zaimprowizowanego toru przeszkód;
- szkol. p.chem.: maska p.gaz i OP-1;
- nauka rzucania granatem: granat ćwiczebnym – rzuty na odległość;
- nauka obsługi karabinka wojskowego: rozkładanie i składanie;
- udzielanie i pomocy przedmedycznej, w tym: sposób transportowania poszkodowanego na noszach oraz resuscytacja na fantomie medycznym;
- quizz językowo-tematyczny z języka angielskiego, o tematyce lotniczej;
- nauka strzelania, z wykorzystaniem karabinka pneumatycznego.

W organizację naszego szkolenia, oprócz Prezesa, zaangażowani byli następujący działacze WSAR: Beata KUSIAK-NIEDŹWIEDZIŃSKA, Mariola ŚWITALSKA, Krystyna ANDRZEJEWSKA i Piotr NIEMCZYK.

W przerwach w szkoleniu młodzież zwiedzała teren lotniska, w tym była obowiązkowa wizyta przy samolocie F-16, zwiedzanie muzeum sprzętu lotniczego oraz obserwacja startów samolotów wojskowych. Jak to jest w naszym zwyczaju, plenerowe zajęcia zakończone zostały poczęstunkiem wszystkich uczestników szkolenia tradycyjną grochówką.

Na zakończenie zajęć wręczono wyróżnienia uczestnikom sprawdzianu umiejętności, a dokonali tego członkowie WSAR, kpt. Paweł SZOKA. Pierwsze miejsce zajęła drużyna „nr VIII” Edukacji Lubasz w Lubaszu (Kacper MODRZYŃSKI, Adam MANTAJ, Jakub POSPIESZNY, Mariusz WICHNIAREK), druga lokata przypadła ekipie „nr V” Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu (Marcel BILIŃSKI, Maksymilian NOWAK, Oskar MAĆKOWIAK-CZUB, Krzysztof URBANIAK), na trzecim miejscu uplasowała się drużyna „nr XII” Zespół Szkół Geodezyjno Drogowych w Poznaniu (Nikodem LINKIEWICZ, Wiktor MAŁEK, Kacper JANKOWSKI, Szymon MIKOŁAJEWSKI). Wręczono również okolicznościowe podziękowania opiekunom młodzieży i instruktorom z 31 BLT. Na szczególne uznanie zasłużyli Dowódca Eskadry mjr Sławomir ZAWISTOWSKI i mjr Tomasz WYKROTA oraz grono żołnierzy, w tym: mł.chor. Karol DĄBROWSKI, mł.chor. Marek KOSTEWICZ, st.sierż. Daniel KRAWCZYK, st.sierż. Sławomir DYKIERT, kpr. Artur DOKTOR, st.szer. Piotr TOŁŁOCZKO. Podziękowania otrzymali również oficerowie Polskich Drużyn Strzeleckich, w tym: płk PDS Paweł KULESZEWICZ, por. PDS Damian HERDA i ppor. Agnieszka SZYMAŃSKA – którzy wspierali szkolenie w punkcie strzelania z wiatrówki i quizzie językowym z języka angielskiego.

Satysfakcję uczniów i ich opiekunów z udziału w poniedziałkowym szkoleniu widać było na każdym kroku, być może plany życiowe tych młodych ludzi zmierzać będą w kierunku podjęcia służby w wojsku, a w szczególności w Siłach Powietrznych.

O wydarzeniu można także przeczytać na portalu Polska Zbrojna [tutaj].

Wróć