XVI Integracyjna Parada młodzieży klas mundurowych

Tekst: P.Niemczyk

Ubiegła sobota, 30 listopada br., była wymarzonym dniem do realizacji XVI Integracyjnej Parady Młodzieży szkół średnich i zawodowych z klas o profilu wojskowym, policyjnym, strażackim, zarządzania kryzysowego i celnym - uczestniczyło w niej aż 230 uczniów z następujących szkół: Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu, Edukacji Lubasz w Lubaszu, Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu, Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu oraz trudna do zliczenia ilość członków ich rodzin i przyjaciół. W chłodnej ale słonecznej aurze kolumny uczestników spotkania przemaszerowały ulicami Poznania, spod poznańskiej Cytadeli pod pomnik Armii „Poznań”. Coroczna Parada jest stałym punktem naszego kalendarza i służy do podsumowania roku szkoleń proobronnych i zawodów strzeleckich, w tym roku była także sposobnością do świętowania 20-lecia założenia Wielkopolskiego Stowarzyszenia Aktywnych Rezerwistów.

Uczestników Parady i zaproszonych gości przywitał gospodarz przedsięwzięcia, Prezes WSAR Aleksander GREMBOWSKI, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Następnie delegacje WSAR oraz szkół złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Armii „Poznań”. Wystrzał z moździerza wiwatowego oznajmił zakończenie działalności szkoleniowej WSAR w 2019 roku. Kolejnym punktem programu było wręczanie wyróżnień osobom, które mogły pochwalić się wysokimi osiągnięciami w szkoleniach i zawodach strzeleckich. Wyróżnienia w postaci: nagród książkowych, podziękowań, odznak honorowych i strzeleckich, medali oraz pamiątkowych statuetek są wyrazem wyjątkowego uhonorowania, przyjmowane były z radością i zaszczytem. Szczególne osiągnięcia w krzewieniu pożądanych wartości proobronnych i patriotycznych były powodem do odznaczenia medalami „Za Zasługi dla WSAR” następujących osób:
- Paulina DELA, uczennica Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56 w Poznaniu – medal brązowy;
- Katarzyna BRZEZIŃSKA, uczennica Edukacji Lubasz, szkół im. I.J Paderewskiego w Lubaszu – medal brązowy;
- Szymon FORNALIK, uczeń Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych im. Rudolfa Modrzejewskiego w Poznaniu – medal brązowy;
- Jacek DALEKI, pedagog z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu – medal brązowy;
- Maciej ZIELENOW, członek Związku Strzeleckiego „Strzelec” RP oddział w Gnieźnie – medal srebrny;
- Przemysław KAPTURSKI, członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Commando” ze Swarzędza – medal srebrny;
- Beata KUSIAK-NIEDŹWIEDZIŃSKA, wiceprezes WSAR – medal złoty.

W XVI już Paradzie uczestniczyli oprócz ww. młodzieży i ich opiekunów, członkowie i sympatycy Wielkopolskiego Stowarzyszenia Aktywnych Rezerwistów, przedstawiciel Wojskowego Komendanta Uzupełnień z Poznania, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Commando” ze Swarzędza, członkowie Polskich Drużyn Strzeleckich, Związku Strzeleckiego „Strzelec” RP a także mieszkańcy Poznania. 14 Wojskowy Oddział Gospodarczy przygotował pyszną i gorącą grochówkę, która wspaniale wpisała się w nasze świętowanie.

WSAR od czasu swojego powstania angażuje się z pomocą Ministerstwa Obrony Narodowej i podległych mu jednostek oraz instytucji wojskowych w szkolenia proobronne i zawody strzeleckie skierowane do rezerwistów oraz młodzieży szkół średnich. Bez względu na specjalizację ucznia, czy jest to profil wojskowy, policyjny, strażacki, zarządzania kryzysowego czy też celny staramy się prowadzić szkolenia w tematach przyjętych ogólnie jako niezwykle przydatne, są to m.in. strzelectwo, udzielanie pomocy przedmedycznej, użytkowanie odzieży przeciwchemicznej czy też musztry. Myślą przewodnią naszych działań jest przybliżenie młodym ludziom specyfiki służby wojskowej, pokazanie jej „od kuchni” i walka ze stereotypami dość często obecnymi w domu rodzinnym, obrazującymi wojsko jako instytucję, którą należy omijać szerokim łukiem. Stowarzyszenie spełnia rolę drogowskazu, z którego młodzież mająca swoje oczekiwania i marzenia może skorzystać prędzej czy też w niedalekiej przyszłości. Pragniemy aby nasi podopieczni pełni młodzieńczego zapału i pozytywnych emocji byli pozytywnie zmotywowani i po ukończeniu szkoły, świadomie wybrali służbę wojskową do której nabyli podstawowe przygotowanie. Niezmiernie cieszył widok dobrze maszerującej i licznie zgromadzonej młodzieży, była to forma sprawdzianu umiejętności nabytych m.in. na naszych szkoleniach. Chylimy czoła przed społecznością uczniowską pełną zapału, determinacji, pracowitości i serca oddanego w czasie szkoleń. Jesteśmy pełni uznania dla tych, którym chce się zrobić coś więcej niżeli poddać się pochłaniającej telefonii komórkowej i internetowi. Nie można pominąć grona pedagogicznego i jego niewymiernej roli w kształtowaniu pożądanych postaw obywatelskich.

Od kilkunastu lat nasza Parada daje obraz dobrze wyszkolonych młodych ludzi z właściwie ukształtowanymi postawami patriotycznymi, którzy kultywują zacne tradycje oręża polskiego. Z nadzieją patrzymy w przyszłość, sądzimy że kolejne 20 lat będzie równie owocne jak te minione. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie i aktywny udział w tak pięknym świętowaniu.

Wróć